Yerinde Üretim Hizmeti

Yerinde Üretim Hizmeti

Profesyoneller mutfağınızda sizin için oluşturduğumuz hizmetli ekibimiz iş yerinizdeki mutfağınızda Türk mutfağının leziz yemeklerini butik üretim anlayışı ile yemek saatlerinizde sizlere sunacaktır. bu zaman zarfında proje yöneticilerimiz mevcut hizmeti daha iyiye taşıyabilmek için seferber olacaklardır. Yurdun dört bir yanında mutfağı olan bir Yemek Firması için Sizin mutfağınızda üretim yapıyor olmak oldukça keyifli ve kolay olacaktır. Diğer Yemek Şirketlerini bilemeyiz ama biz size bu deneyimi yaşatmaya oldukça kararlıyız. Avrasya, Düğün Organizasyonlarında Harikalar Yaratan Catering Firmasıdır


Yerinde Üretim Hizmeti Nedir ?
Bu makalemizde sizlere avrasya hazır yemek firması olarak taşıma yemeğin tam tersi olan yerinde üretim hizmetlerimizden bahsedeceğiz yerinde üretim hizmeti genelde çalışan sayısı 200 kişi ve üzeri olan fabrika okul ve hastanelerin tercihi olmuştur. Bu süreçte fabrika bünyesinde kişi sayısına göre en az 50 m2 bir mutfak yeri ayrılır ve orda içerde departmanlar kurulur bunlar minimal olarak hazırlık pişirme soğuk ve sıcak ünite bulaşık ünitesi ve depolamadan oluşmaktadır. 
Hazırlık nedir ?
Yemek pişirme evresinden önce kazana konulacak materyellerin tek tek işlenmesi ve menüye uygun hale getirilmesi bir hazırlık işlemidir.
Pişirme ünitesi nedir ?
Yemekler de kullanılacak materyeller hazırlandıktan sonra pişirme ünitesinde her bir sebze yada meyvenin pişirme süresi farklılık göstermektedir bu durum bilinçli bir şekilde planlanır ve pişir me ünitesinde işleme konulur.
Soğuk Hava Deposu nedir ?
Yaz kış gerekli olan büyük buz dolabı olarak bilinin yerinde üretim projelerine minimal düzeyde tutulup bakteri oluşumunu minimize etmek için kurulmuş bir ünitedir. İçerisinde et süt ve meyve sebzeler korunmaktadır.
Sıcak ünitesi nedir ?
Yemekler piştikten sonra paketlenme sürecine kadar demlenmeye bırakalan geniş ve steril olması gereken bir alandır .

Bulaşık ünitesi nedir ?
Bütün süreçlerin sonunda bütün ekipmanların stereli edilme işlemleri bu ünitededir. Bu ünite doğru vaziyette kullanılmaması durumunda bakteri üretimine yardımcı olmuş olunur 
ve bu süreç marka değerine doğrudan zarar vermektedir. Garantör gıda mühendisleri tarafından oldukça sıkı tutulması gereken alanlardan biridir.
Porselen tabaklar ve servis tepsileri profesyonel bulaşık makinasından geçerek yüksek derecelerde olumsuzluklardan arındırılmaktadır.