Avrasya Kurumsal Yemek Firması

Avrasya Kurumsal Yemek Firması

Avrasya Kurumsal Yemek Firması

Avrasya Kurumsal Yemek Firması

2017 itibari ile hayatımıza giren yemek firması tabiri artık eskiye göre çok daha fazla ve sıkça karşımıza çıkmaktadır. Her gün giderek gelişte ülkemiz be globalleşen dünya da her sektörü alanlarında daha profesyonelleşmeye ve uzmanlaşmaya itmiştir. Bu sebepten dolayı yemek firması, artık kendi vermiş olduğu hizmetleri dışarıdan yani “outsourcing” yolu ile daha sıkça almaya başlamıştır. Eğer iyi bir yemek firması arıyorsanız catering sektörü ve yemek firmaları hakkında çok geniş bir bilgiye sahip olmanız kendi avantajınıza olacaktır.  Avrasya Kurumsal olarak sizler için yazdığımız diğer makaleler de yemek firması seçme konusunda ve birçok konuda oldukça faydalı olabilir.

Yemek Firması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu makalemizde ise aşağıdaki sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

-Yemek Firması Nedir?

-Yemek Firması Nasıl Hizmetler Vermektedir?

-Ortalama Olarak Bir Yemek Firması Günde Ne Kadar Kişiye Yemek Üretmektedir?

-Türkiye’de Kaç Yemek Firması Vardır?

Yemek Firması Nedir?

Toplu yemek üretimleri yapan tüm firmalara yemek firması adı verilmiştir.

Yemek Firması Nasıl Hizmetler Vermektedir?

Üç ana faaliyet konusuna sahip olan yemek firması; taşımalı yemek hizmetleri, yerinde üretim yemek hizmetleri ve catering-organizasyon hizmetleridir. Taşıma yemek hizmeti, yemeklerin yemek firması tarafında kendi mutfaklarında üretip yemeklerin müşterilerinin mutfaklarına taşınması yoludur. Yerinde üretim yemek hizmeti ise, yemeklerin müşterilerin mutfaklarında üretilmesi şeklinde yapılmaktadır. Son olarak catering ve organizasyon hizmeti ise genellikle tek seferlik bir hizmet olduğu için, müşterilerin talepleri doğrultusunda daha özelleşmiş yemekler ve ekstra olarak istekler ile gerçekleştirilir.

Ortalama Olarak Bir Yemek Firması Günde Ne Kadar Kişiye Yemek Üretmektedir?

Günlük ortalama olarak baz alacak olursak bir yemek firması 1000-1500 kişiye yemek üretmektedir.

Türkiye’de Kaç Yemek Firması Vardır?

İşte tam bu konuda hâlâ net bir araştırma mevcut değildir. Yalnızca resmi kayıtlarda yola çıkılarak (İTO kayıtları vb.) tahminsel olarak bir rakam belirtebiliriz. Eğer restaurantların da verdiği yemek hizmetlerini bu konuya dahil etmezsek, sadece toplu yemek konusunda uzmanlaşmış ve aktif bir şekilde hizmet veren yemek firması sayısı Türkiye genelinde yaklaşık olarak 5000 civarındadır.