Catering Firmalarında Mutfak Düzeni

Catering Firmalarında Mutfak Düzeni

Catering Firmalarında Mutfak Düzeni

Catering Firmalarında Mutfak Düzeni

Toplu yemek üretim şirketlerinde yani catering firmaları,  özellikle üretim yani mutfakta çalışacak olan personelin sağlıklı olması mutfak planlaması açısından çok önemlidir. Büyük makineler, büyük kazanlar ile toplu yemek üretimi yapılan catering firmaları mutfağında iş trafiği de oldukça yoğundur. Bütün yemek firmalarının kendisine özgü bir biçimi vardır. Ancak bazı temel prensipler her yerde ki mutfaklarda değişim göstermez ve hep aynı kalır. İşte bu mutfak yerleşimleri ve düzenleri, tabi ki de rastgele bilgiler ile değil, yıllarca elde edilmiş tecrübe ve deneyim ile mutfak personellerinin çalışmaları sonucu bir gereksinim haline geldiği için ortaya çıkmıştır.

Çalışmalarında başarılı catering firmaları mutfak düzenlerini yiyeceklerin satın alınmasından yemek servisine kadar etkili bir yemek sisteminin etrafında düzenlenmiş olması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı emek, zaman ve malzeme faktörlerinden en uygun ölçüde faydalanmak gerekir.

Mutfak Planı Yaparken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Alanlar;

Menü Türü: Mutfak planlaması denildiği zaman catering firmaları için, yemek menüsünde bir farklılık yapıldığı zamanlarda bile, mutfak malzemelerinin yerlerindeki değişime gerek kalmadan yeni menünün hazırlanması için olanak sağlayan bir mutfak planıdır.

Servisin Şekli: Hazır yemek şirketleri, hizmet alanlara hangi şekilde nasıl servis hizmeti sunuyor ise; yerinde üretim hizmeti sunan Avrasya Kurumsal tarafından, mutfakta yapılan planlar buna bağlı olarak gerçekleşmektedir. Çünkü aynen üretimde olduğu gibi servis personellerinin de işlerini olabildiğince hızlı ve aynı zamanda da kolay servis hizmeti yapabilecek biçimde hazırlanmalıdır.  Bu şekilde çabukluğu ve hızı yakalamak için catering firmaları mümkün olduğu kadar mutfaktaki yemek servisi yapılacak alanlara yakın bir yerde konumlandırması gerekir.  Böylelikle bur durum hem yemeğin kalitesini ve lezzetini korur hem de servisin daha pratik bir şekilde olmasını sağlar.

Mutfakta tavan ve duvar ile ilgili dikkat edilmesi gereken konular ise şunlardır:

Başarılı bir mutfak planlamasında, personeller için rahatça hareket düzeni oluşturulabilecek, kolay temizlik avantajına ve düz bir zemine sahip olmalıdır. Duvarlar tavana kadar tüm catering firmaları için fayans kaplı olmalıdır. Ancak bu mümkün değil ise en az 2m yüksekliğe kadar fayans döşenmelidir.