Catering Firması Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Catering Firması Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Catering Firması Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Catering firması fiyatları pek çok parametreye bağlı olarak değişkenlik gösterir.Bu parametler genel bir kanı olan yemek malzeme fiyatlarının yanı sıra birçok değişkene göre belirlenir.Başta yemekte kullanılan malzemeler olmak üzere müşteriye servis hizmetinin sunulup sunulmayacağına kadar birçok unsura göre catering ya da tabldot hizmetinin fiyatı farklılıklar gösterir.Burada önemli olan fiyatların makul olması ve fazla yüksek ya da fazla düşük olmamasıdır.Özellikle belirli fiyatın altında sunulan hizmetler kaliteden ödün vererek ve birçok önemli kurallar hiçe sayılarak oluşturulur.Bu nedenle hizmet alınacak döneme uygun bir fiyatlandırma sunan catering firmalarını tercih etmek gerekir.

Catering Firması Fiyatlarını Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Catering firması fiyatlarını etkileyen ve fiyatların belirlenmesinde rol oynayan pek çok etmen vardır.Bu etmenler: catering firmasının yemeklerde kullandığı malzemlerin fiyatları, catering şirketinin personel giderleri, hizmet içerisinde servis hizmetinin de verilip verilmemesi, catering şirketinin fatura ve kira gibi giderleri, yemek hizmeti alacak müşterinin isteklerine göre ek yapılan çalışmalar vb. şeklinde sıralanır.

Catering firması fiyatlarını etkileyen etmenler dönemlere göre de değişiklik gösterir.Özellikle piyasada oluşan dalgalanmalar ve artan fiyatlar yemek firmalarını da etkilemektedir.Bu nedenle alınan hizmetin fiyatlandırılmasında bu hususları da göz önüne almak gerekir.Ancak bu şekilde hizmetin maliyet açısından ne denli uygun olup olmadığı sağlıklı bir şekilde ölçülebilir.

Catering Firması Fiyatları Nasıl Olmalıdır?

Catering firması fiyatları net bir değer olarak tanımlanmamalıdır.Bunun en temel nedeni de fiyatların sürekli olarak değişkenlik göstermesidir.Bu sebeple hizmetin fiyatlandırılması belirlenmeden önce müşterinin istekleri de değerlendirilerek kullanılacak malzemeler, bu malzemelerin tedarik edilmesi sırasında meydana gelecek maliyetler, çalışacak personelin giderleri, hijyen ve gıda güvenliği kapsamında yapılması gereken işlemlerin giderleri, sevkiyat araçlarının giderleri vb. maliyetleri değerlendirmek gerekir.

Catering firması sınırın altında fiyatlandırma sunduğunda bu hizmeti iyi bir şekilde değerlendirmek ve sunulacak hizmetin ne denli kaliteli olduğu ve sağlık açısından ne kadar uygun olduğuna bakmak gerekir.Aksi takdirde sırf ucuz diye tercih edilen tabldot hizmeti başta sağlık problemleri olmak üzere kaliteli hizmetten yoksun ve müşteri memnuniyetsizliğinin yaşanacağı bir hizmet alınmış olunur.Bu nedenle catering şirketi ile anlaşmaya karar vermiş kişiler, catering şirketinin ekonomik olarak sağladığı avantajdan yararlanmak ve gün sonunda hizmetin tümünden memnun kalmak istiyorsa sunulan hizmetin fiyatlarını da değerlendirmesi gerekir.

Catering Firması Fiyatları

Catering firması fiyatları kaliteli ve sağlıklı bir hizmetin verildiğini gösteren unsurlardan biridir.Günümüzde sayıca çok olan yemek şirketleri piyasada yer alabilmek için müşterilere ekonomik olarak pek çok avantaj sağlar.Ancak bir kısım yemek firması olması gereken fiyatlandırmanın çok altına inerek müşterilerine iyi bir catering hizmeti sunamaz.Bu nedenle kişilerin iyi bir araştırma yaparak makul bir fiyatlandırma karşılığında yemek hizmeti alması gerekir.

Kısacası yemek firmaları müşterilerine döneme uygun fiyatlandırma ile kaliteli yemek hizmeti sunması gerekir.

Catering Firması Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Catering Firması Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ülkemizde pek çok şehirde ve bölgede oldukça fazla sayıda catering firması bulunmaktadır. Durum böyle olunca da en iyi catering firması fiyatları bulabilmek de bir hayli zorlaşmaktadır. Firmalar kendileri ve personelleri için en doğru olan kararı vermekte zorlanabilirler. Ancak iyi bir catering firması seçmek için belli noktalara dikkat etmek yeterli olacaktır. Bir catering firmasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta catering firmasında çalışan personellerin sağlık koşullarına birebir uyumlu olması ve herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımamalarıdır. Yemekler vücudumuza direkt olarak nüfuz eden ve içinde barındırdığı tüm zararlı ve yararlı canlıları vücudumuza dağıtan besinlerdir. Bu nedenle yenilen yemeklerin son derece titizlikle hazırlanması ve personellerin hiçbirinin aksi bir şekilde davranmaması gerekir. Aşçıdan, aşçı yardımcısına, servis elemanında, toparlayıcı personeline, lojistik personelinden idari birimde yer alan tüm herkes sağlık kontrollerinden geçmeli ve herhangi bir hastalık taşımamalıdırlar. Aksi durumda oluşabilecek olumsuz durumlar ön görülemez ve önlenemez bir hal alır. 

Sağlığımız her şeyin üstünde yer almakta ve ilk olarak korumamız gereken şeydir. Durum böyle olunca da ilk dikkat edilmesi gereken nokta da yiyeceklerdir. Dışarıdan sağlıksız olarak alınan ve nasıl hazırlandığı bilinmeyen yiyecekler hem uzun vadede hem de kısa vadede insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Personellerin sağlıklı olması kadar önemli olan bir diğer nokta da yiyeceklerin sağlıklı olması ve sağlık koşullarını üst düzeyde sağlıyor olmasıdır. Hiçbir yiyecek, bozulmuş, çürümüş, tarihi geçmiş bir şekilde kullanılmamalıdır. Tahmin edilenin üzerinde olumsuz sonuçlar doğuracak bu davranışlar insan sağlığını direkt olarak olumsuz etkilemektedir. 
Bir catering firması fiyatları danışırken dikkat edeceğiniz noktalar personellerin sağlığı ve gıdaların ne koşullarda hazırlandığıdır. Alacağınız öğün sayısı, günlük kaç kişiye yemek servisi sağlanacağı ve günlük olarak istemiş olduğunuz yemek çeşitliliği de catering firması fiyatları etkileyen önemli faktörlerdir. 20 yılı aşkın bir süredir hizmet veren Avrasya Kurumsal catering firmamız sizler için her zaman en iyiyi en doğru şekilde sunmaktadır. Her zaman kaliteli personel ve kaliteli hizmet anlayışı ile de yemek tedarik etmekte ve her geçen gün mutlu müşteri kadrosunu genişletmektedir.