Catering Fiyatları

Catering Fiyatları

Catering Fiyatları

Catering Fiyatları

Fiyatlar Sadece Üretim Maliyetli Değil

Ne yazık ki catering fiyatları yalnızca malzemelerin fiyatlarıyla sınırlı kalmıyor. İlk adım olarak malzemeler gelse de esasen işin arka tarafında çok daha fazlası var. Her şeyden önce yemek kendi başına ayrı bir sektördür. Hatta kendi aralarında bile ayrı bir sınıflandırmaya ihtiyaç duyarlar. Ama maliyetlerden bahsederken en büyükten en uygun maliyetli olana kadar sıralarsak:

Malzeme Fiyatları: Herkes tabi ki de taze, organik meyve ve sebze yemek ister. İşte maliyetimiz ilk olarak burada başlıyor. Sebze ve meyve halinde sabahın erken saatlerinde, hatta gecenin bir yarısında bile yeni gelen ürünleri teslim almak için çoğu işletme adeta yarışır. Bundan dolayı sadece bunları almak ve sadece bu işle ilgilenerek en az bir çalışan istihdam etmek gerekir. Üstelik bu kişiler sürekli geceden sabaha kadar halin içerisinden dolaşıp tüm ürünleri kalitelisini ve hesaplısını seçmek zorunda.

Bu listeye kuru gıdayı da ekleyin. Bulgur, pirinç gibi devamlı olarak tüketilen ürünleri, tuz, yağ ve baharat gibi bir yemek için gerekenleri fiyatları hesaplayın. Bunları toptancılar kendileri getirdiği için ayrıca ilgilenmeye gerek kalmıyor fakat sürekli olarak bir sirkülasyon sağlanıyor.

Temel Giderler: Her kurum ya da iş yerleri gibi elektrik, su özellikle doğal gaz giderleri tahmin edeceğiniz gibi oldukça fazladır.

Çalışanlar: Bu kategori de belki de çok fazla önem taşıdığı için en başa alınmalıydı. Çünkü alanında iyi bir aşçı olmadan malzemelerin yemeği lezzetli yapan şey kalitesi değildir. Bunun yanı sıra aynı zamanda temizliğinden güvenliğine kadar ki aşamada her bir çalışan catering için değerlidir.

Ulaşım: İşte bu kategori diğer büyük giderler arasında yer almaktadır. Yemeklerin hazırlanıp size ulaşabilmesi için periyodik temizliği, araçların bakımı, yakıt giderleri gibi birçok kalemde gider oluşuyor.

Hesaplı Catering Fiyatları Hayal Midir?

Elbette catering fiyatları tüm bu sebeplere rağmen makul seviyelerde olabilir. Fakat bu da doğal olarak kurumun kâr marjını düşürmesi anlamına gelmektedir. Yine de sizi yakınlarınızdaki firmalarla aynı gruba alarak araç maliyetini en az seviyeye düşürmek gibi farklı çözümlerle kalitenizden ödün vermeden hesaplı yemekler sunulabilirsiniz.