Catering Hizmet Alanları

Catering Hizmet Alanları

Catering Hizmet Alanları

Catering, uzak olan bölgelere ya da hastane,uçak,park,fabrika ve film setlerindeki etkinliklerdeki gibi mekanlarda yemek hizmeti verme işidir. Seyyar bir yemek firması olan mobil catering, amaca yönelik tasarlanmış bir kamyon doğrudan yiyecek içecek servisi sağlamaktadır. Film ve dizi setlerinde catering hizmeti vermek oldukça gündemdedir. Avrasya Catering Service bazı film şirketlerinin tüm setlerine mobil aracıyla tabldot yemek hizmeti sağlamaktadır. 

Mobil Catering nedir ?

Mobil catering açık hava organizasyonlarında ihtiyaca cevap vericek şekilde tasarlanmış bir araç ya da kamyonet tarzı bir taşıttan oluşmaktadır. Mobil Catering açık alanlarda yapılan etkinlikler ve konserler gibi işlerde tercih edilmektedir. Örneğin bir düğün organizasyoncusu catering firması düğün partilerine yemek hazırlar. Düğün salonu bağımsız olarak kiralanabilir ve konsepte gelin damat karar verebilir. 

Ticari Gemiler Ve Catering Hizmeti

catering gelişen dünya düzeninde günümüze kadar gelmştir. Ticari insan  gemileri Catering personellerini özellikle feribotları ve arabalı vapurları taşımaktadır. Aslında Catering hizmeti denizcilikte karadan çok daha önce kullanılmaya başlamıştır.

Havayolu ve Uçak Yemeği Catering

Havayolu ve Catering hizmeti bağlantısından sizlere bahsedeceğiz ikiside yemek ikramı anlamına gelmektedir. Bu yemekler özel havayolu catering firması tarafından hazırlanır ve havada misafirlerine servis edilir.

Hava Yolu şirketlerinde Catering (ikram) Kalitesi

Yemeklerin kalitesi havayolu şirketinin marka değeri ve satılan bilet sınıflarına  göre farklılık göstermektedir. Örneğin ekonomi sınıfındaki misafirler basit birer atıştırmalık ve içecek ikram edilirken uzun menzilli uçuşlarda ve birinci sınıf uçuşlarda sekiz çeşitten olan gurme menüler servis edilmektedir. Türkiye de bilet fiyatlamaları netleştiği zaman hava yolu şirketleri rekabet edebilmek için kedinlerini farklılaştırıp yenilemektedir. İlk uçuş catering hizmeti 1919 yılında kurulmuş olan Handley page transport tarafından o yılın ekim ayında parise londra’dan kalkarak gitmiştir. Bu uçakta ekmek arası lezzetler ve kuru yemiş ikramları verilmiştir.

Catering Menü İçeriği Nasıl Planlanır ?

Yemeklerde genellikle et, balık, tavuk ve salatalar servis edilir.  Tüm bu menüler tepside servis edilir ve Yemek çeşitleri genellikle hava yolu şirketlerinin kültürlerini temsil eder. Örneğin Türk Hava Yollarının uçuş ikramlarında bir zeytin yağlı barbunya görmeniz mümkündür. Catering şirketleri genel olarak diyet ve alerjisi olan misafirlerine özel olarak bir planlama yaparlar ancak bu durumdan önceden haberdar olmaları gerekmektedir. Sağlıkla ilgili olan diyetler çok az lifli ve az yağlı ürünlerden oluşmaktadır. Çocuk menülerinde ise çocukların hoşuna gidebilecek hamburger ve sosis tava gibi ürünler servis edilmektedir.

Catering Firmalarında Vegan ve Vejeteryan Menüler 

Vegan ve vejeteryan menüler özenle önceden haber alınarak bazı hava yolu catering firmalarının sağladığı bir hizmettir.  Vegan olmayan vejeteryanlar için özel yemek hazırlanmaz ancak bu menünün yerine onlarada vegan menüsünden ikram edilir.

Helal Yemekler 

Müslüman olan havayolu ve catering tabldot yemek şirketleri sahipleri yemek ikramlarını islami usüllere göre hazırlamaktadır. Bunun bir sertifikası da mevcuttur. Arap firmaları müslüman olmayan yolcularına isterlerse alkol ikramında bulunmaktadırlar. Suudi arabistan ve iran uçuş esnasında catering firmasına özel talimatıdır. Alkol ve domuz eti kesinlikle servis edilemez.

Catering Kahvaltı 

Zaman zaman sabah uçuşlarında kahvaltı ikram edilir. Kısa mesafeli uçuşlarda özellikle gevrek, meyve ve kek ikram edilirken uzun mesafeli uçuşlarda daha doyurucu kahvaltılık ikramlar servis edilir örneğin Pankek, yumurta, sosis gibi işlenmiş sıcak kahvaltılık ürünler ikram edilmektedir. Tüm bunların yanında genellikle çay, kahve ve bazende sıcak çikolata ikram edilir.

Gastronomi Catering

Catering ve gastronomi ilişkisini ilk olarak fransız yazar joseph Berchoux tarafından 1800 lü yılların başında kullanılan yunanca mide ile alakalı ‘Gastro’ kanun, kural nizam anlamındaki ’nomos’ kelimesinden türetilen nomy kelimesindeki birleşmesi ile oluşan bir kelimedir. Anlam olarak: Gıda yemek kanunu olarak çevrilmiştir.

Gastronomi kültürel farklar arasındaki yemek proseslerini inceleyen bir bilimdir.Yenilmeye müsait tüm gıdaların ve maddelerin, hijyenik olan ama sağlığa uygunluk şartı olmaksızın azami ölçülerde damak ve göz zevkine hitap ederek sofraya konmaya hazır hale getirilmesinden tutunda tüm süreçler dahil gastronominin çalışma alanıdır.

Seyyar Mutfak İşletmeciliği Ve Catering Hizmeti

Bir amerikan kültürü olan seyyar mutfak perakende alanları 1700 lü yılların sonlarına doğru yaygınlaşan mobil kamyon büfelerden sonra ise 1872 ‘de gıda satıcısı scott tarafından tasarlanmıştır. Öğle yemeği vagonu olarak sunulan küçük kapalı vagonlar pencereleri sayesinde sandviç ve turta satışı yapmaktadır. Daha sonra ise gıda komyonu modeli değişiklik gösterdi ve mobil büfelere yerini bıraktı. İnsanların ekonomik bir şekilde öğünlerini geçiştirmesi sağlığa uygun ve leziz menüler ile bir çok insanın kalbini fetih etmiştir.

Catering, Lokanta Ve Restaurant

Catering veya restoran ücret karşılığında misafirlerine hizmet vermektedir. Genel olarak büyük yemekhanelere sahip alanlarda hizmetler üretiler. Lokantalar genellikle bireylere aittir. Yemekler özel restoranlarda sunumu gerçekleşir. Paket servis hizmetleriyle ve yöresel farklılıklarıya rekabet ederler. Lokanta kelimesi italyancadan dilimize girmiştir. Eskiden lokanta yerine mekreme ve hanlar kullanılırdı bu alanlar genelde seyahet eden vatandaşlar için kurulmuş dükkanlardır. Sonrasında aş evi , tabldot yemek, catering gibi bir çok sektör ortaya çıkmıştır.