Catering Hizmeti Nedir?

Catering Hizmeti Nedir?

Catering Hizmeti Nedir?

Birçoğumuza yabancı gelen catering hizmeti aslında fabrikalar ve kuruluşlar için temel gereksinimlerden birisidir. Gerek finansal konular gerekse iş gücü olarak birçok işletmenin bu hizmeti tercih etmesi bir tesadüf değildir. Temelinde hazır yemek servisi olarak bildiğimiz bu iş sektörü tüm dünyada birçok ülke tarafından zorunlu hale geldi. Bu sebeple artık bunun için bayilikler bile açılıyor.

Catering Hizmeti Ne Demek?

Temel olarak catering hizmeti hazır yemek üretip başka yere ulaştırmak demektir. Bu catering hizmeti, yemek üretimiyle uğraşamayan veya uğraşmak istemeyen işletmelere yemek satmaktır. Kısacası mutfağı olmayan veya mutfakta gereğinden çok personel çalıştırmayıp tasarruf etmek isteyen işletmelerin ilk tercihi catering hizmeti olacaktır. Ayrıca bu sistemle hem insan kaynakları hem de muhasebe bölümlerindeki iş yükleri hafiflemiş olur. Kaldı ki mutfakta çalışacak kişi, yemek pişirecek kişi, sağlık ve diğer gerekli tüm denetimleri yapacak kişi gerekir. Hatta yalnızca mutfak için satın alma işlemi gerçekleştirecek çalışana da ayrıca gereksinim duyulacaktır.

Catering'in Avantajları Nelerdir?

Catering firmalarının verdiği hizmetlerden yararlanmanın başlıca faydaları birçok firma için daha fazla iş yükünden kurtulmakla başlar.

Öncelik olarak mutfak çalışanlarından tasarruf edilir. Böylelikle o çalışanın tüm giderlerini ve o giderler için düzenlenecek evrakları, muhasebe bölümü için iş yükünü azaltırsınız.

İkincisi de mutfak için devamlı olarak satın alma işlemini yapmak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Doğal olarak taze, organik sebze ve meyve yemek isteyeceksiniz. Üstelik bunu sistemi ucuza getirmek istersiniz. Ancak ucuza getirebilmek için hal ile kurumunuz arasında ürün taşıyacak bir araç ve çalışan gerekir. Hatta diğer kuru gıda gibi alımlar için de aynı personeli kullansanız bu sefer araç maliyetiniz yükselecektir.

Yemeğin pişmesi ve kimsenin bu yemekten rahatsızlık duymaması için alanında gerekli eğitimleri almış bilgili bir profesyonel aşçı gerekir. Eğer işletmeniz büyük ise bir de gıda teknikeri hatta gıda mühendisi de gerekebilir.

İşte catering hizmeti veren firmalar ile çalışmayı tercih ederek bunun gibi birçok iş yükünden ve maliyetten kurtulmuş olursunuz. Üstelik uzun sürede ne kadar kârlı bir tasarruf yapacağınıza siz bile şaşıracaksınız.