CATERİNG NEDİR?

CATERİNG NEDİR?

Catering kelime olarak yemek tedarik eden anlamına gelmektedir. Ancak günümüzde bu tanımının yanı sıra catering kelimesi daha çok toplu bir biçimde yemek hizmeti sunan şirketler diye adlandırılır.

Teknoloji ile birlikte hızlı bir biçimde gelişen sanayileşmenin toplum içerisinde ve iş gücü bazında hem vakit açısından hem de performans bakımından pek çok fayda sağladığı görülür.  Bu açıdan değerlendirme yapıldığında hem iş yerlerinde hem de organizasyonların olduğu her alanda pratikliği ve makul fiyatlandırmaları ile catering firmaları tarafından sunulan toplu yemek hizmeti pek çok kişinin sorununa çözüm üretir.

Türkiye’de Catering Alanında Yapılan Çalışmalar

Catering hizmeti Türkiye’ye tam anlamıyla 1980 yılları ile aktif hale gelmiş bir hizmet alanıdır. Başlangıçta otellerin uygulamış olduğu catering hizmeti daha sonraları gelişerek çeşitli firmalar tarafından yapılmaya başlanmıştır.  Geçmişten günümüze de hızlı bir biçimde ilerleme meydana gelmiştir. Günümüzde sıkça yapılan organizasyonlarda kişilerin catering hizmetlerinden faydalanması buna örnek gösterilebilir. Bu sayede insanlar sade organizasyonların dışına çıkarak farklı bileşenlerin sunulduğu catering hizmeti ile organizasyonlarını renklendirme fırsatına sahip olur.

Catering ’in Kullanıldığı Organizasyonlar Nelerdir?

Catering ‘in kullanım alanına bakıldığında pek çok kullanım alanına sahip olduğu görülür. Özellikle iş hayatında pek çok alan içerisinde catering hizmeti kullanılır.  Mağazaların ya da fabrikaların açılış organizasyonlarında, firma bünyesinde planlanan aktivitelerde, fuarlarda, toplantılarda, üretilen ürünlerin sergilendiği lansmanlarda vb. pek çok alanda catering hizmeti yer almaktadır.

Catering Firmalarının Önemi Nedir?

İnsanlar davet, lansman, toplantı, açılış vb. organizasyonlarında catering hizmeti almak ister. Bunun en temel sebeplerinden biri de organizasyon sahibinin yeterince zamanının olmamasıdır.  Bu durum da catering şirketleri için fazla sayıda talebin olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda organizasyonlarda profesyonel ekip ile gerekli işlemlerin yürütülmesi herhangi bir olumsuz durumun meydana gelmesini minimuma indirir. Bu da kişilerin her ne amaçla olursa olsun aldıkları catering hizmeti sayesinde sorunsuz bir şekilde davetlerini tamamlayabilmelerini sağlar.  

Catering firmaları, insanların hem özel günlerinde hem de günlük olarak sunulan toplu yemek hizmetlerinde müşterilerinin her daim yanında olur.  Müşterilerine sunduğu yemek hizmeti ile her türlü kolaylığı sağlar. Başta zaman olmak üzere makul fiyatlandırma ile maddi açıdan da pek çok avantaj sağlar. Ancak sektörde yer alan catering firmalarında kalite, sağlık, hijyen, güvenilirlik, deneyim, profesyonellik, müşteriler ile sağlanan iletişim vb. konularda gerekli hassasiyetin gösterildiğinden emin olmadan hizmet almamak gerekir. Aksi halde özel günlerinizde ya da davetlerinizde yaşanabilecek problemlerin çözülmesinde, hizmetin yetersiz kalmasında, insan sağlığının olumsuz etkilenmesinde, isteklerinizin gerçekleşememesinde vb. konularda aksama meydana gelir.

Sonuç olarak catering geçmişten günümüze hızla gelişen, insanların çeşitli amaçlar ile toplu yemek hizmeti aldığı, yemek şirketleri tarafından zamandan ve maddi açıdan sağlanan avantajları ile pek çok kişinin yararlandığı bir hizmettir. 

Catering Nedir?
Catering Nedir?

Catering kelime anlamı olarak yemek hizmeti, yemek tedariki olarak ifade edilir. Çeşitli nedenlerden ötürü pek çok kişinin yemek hizmeti almak için başvurduğu firmalardır. Catering firmalarınca sunulan ve farklı konseptleri de için de barındıran catering hizmetinin temelinde toplu yemek hizmeti yatar. İster firma için ister düğün gibi organizasyonlar için catering hizmeti sık sık alınır.

Catering Ne İşe Yarar?

Catering aslında kişilerin gün içinde yeterli vakit bulamadığından yemek hizmetini dışarıdan karşılamasında rol oynar. Ev yemeklerinin yer aldığı catering hizmeti olabildiği gibi atıştırmalık vb. tarzda da aperatifler hazırlanır ve bu hizmet kapsamında sunulur.

Catering firması tarafından sunulan catering hizmeti ile insanların yaşamları bir nebze kolaylaşır ve insan hayatının temeli olan beslenme sürecine destek sağlar. Üstelik çokça çeşitlilik ile farklı tatlar deneyebilir, sıkılmadan zevkle yemek tüketebilirsiniz.

Çalışanlarınıza öğle yemeği vermek ya da mesai durumu ile birlikte akşam yemeği sunmak, özel toplantılarınız için ayrıca bir ikramlık hazırlamak ve özel gün kutlamalarında misafirlerinize alternatif ek yiyecekler sunmak için catering yemek şirketleri en uygun seçenektir. Üstelik ekonomik olmasıyla da çok fazla tercih edilir. Sağladığı avantajlar ve kolaylıklarla catering yemek firması işletme ve kurumlar için olmazsa olmazdır. Siz de henüz catering hizmeti deneyimlemediyseniz ya da aldığınız hizmetten memnun değilseniz bu sektörde uzmanlığını kanıtlamış Avrasya Kurumsal catering şirketi ile anlaşma sağlayabilirsiniz.

Catering Hizmeti Alırken Dikkat Edilecek Kriterler

Catering hizmeti almadan önce dikkat etmeniz gereken birçok konu olsa da bazı temel olmazsa olmaz hususlar bulunur. Bu hususları;

  1. Yemek şirketi köklü olmalı,
  2. Gerekli ilgi ve alakayı hizmet boyunca sunmalı,
  3. Müşteri ile güçlü bir dinamik yakalamalı,
  4. Yetkin kişilerle çalışmalı,
  5. Kaliteden ödün vermemeli,
  6. Müşteri deneyimini ön planda tutmalı şeklinde listelemek mümkündür.

Tüm bu hususlara ek olarak yemek şirketi yasal sorunluluklarını yerine getirmeli hijyen gıda güvenliği konularında hassas olmalıdır. Bu temel yetkinlikleri kazanamamış yemek şirketlerinden hizmet alınmamalıdır. Böylece iyi ve kaliteli hizmet alma şansınız çok daha kolay olur.

Catering ’in Faydaları Nelerdir?

Catering hizmetinin faydaları çok fazla olsa da en önemli faydası hem ekonomik olması hem de insan yaşamına kolaylık sağlamasıdır. Ayrıca kısa sürede pek çok çeşit ortaya koyması ve şık sunumlarla bu süreci tamamlaması en önemli özelliklerinden biridir. Böylece vaktiniz dar ve kısa sürede harikalar yaratılsın istiyorsanız Avrasya Kurumsal gibi işinde profesyonel yemek şirketleri ile anlaşarak catering hizmeti almalısınız.

Sonuç olarak catering hizmetinin farklı konularda sağladığı faydalar göz önüne alındığında ekonomik olmasıyla birlikte tercih edilmesi gereken bir yemek hizmet türüdür. Sadece dikkat edilmesi gereken gerçekten iyi hizmet veren doğru firmayı bulmaktır. Bunun için de iyi bir araştırma yapmak yeterli olacaktır.

Teklif Talep Formu