CATERİNG NEDİR?

CATERİNG NEDİR?

Catering kelime olarak yemek tedarik eden anlamına gelmektedir. Ancak günümüzde bu tanımının yanı sıra catering kelimesi daha çok toplu bir biçimde yemek hizmeti sunan şirketler diye adlandırılır.

Teknoloji ile birlikte hızlı bir biçimde gelişen sanayileşmenin toplum içerisinde ve iş gücü bazında hem vakit açısından hem de performans bakımından pek çok fayda sağladığı görülür.  Bu açıdan değerlendirme yapıldığında hem iş yerlerinde hem de organizasyonların olduğu her alanda pratikliği ve makul fiyatlandırmaları ile catering firmaları tarafından sunulan toplu yemek hizmeti pek çok kişinin sorununa çözüm üretir.

Türkiye’de Catering Alanında Yapılan Çalışmalar

Catering hizmeti Türkiye’ye tam anlamıyla 1980 yılları ile aktif hale gelmiş bir hizmet alanıdır. Başlangıçta otellerin uygulamış olduğu catering hizmeti daha sonraları gelişerek çeşitli firmalar tarafından yapılmaya başlanmıştır.  Geçmişten günümüze de hızlı bir biçimde ilerleme meydana gelmiştir. Günümüzde sıkça yapılan organizasyonlarda kişilerin catering hizmetlerinden faydalanması buna örnek gösterilebilir. Bu sayede insanlar sade organizasyonların dışına çıkarak farklı bileşenlerin sunulduğu catering hizmeti ile organizasyonlarını renklendirme fırsatına sahip olur.

Catering ’in Kullanıldığı Organizasyonlar Nelerdir?

Catering ‘in kullanım alanına bakıldığında pek çok kullanım alanına sahip olduğu görülür. Özellikle iş hayatında pek çok alan içerisinde catering hizmeti kullanılır.  Mağazaların ya da fabrikaların açılış organizasyonlarında, firma bünyesinde planlanan aktivitelerde, fuarlarda, toplantılarda, üretilen ürünlerin sergilendiği lansmanlarda vb. pek çok alanda catering hizmeti yer almaktadır.

Catering Firmalarının Önemi Nedir?

İnsanlar davet, lansman, toplantı, açılış vb. organizasyonlarında catering hizmeti almak ister. Bunun en temel sebeplerinden biri de organizasyon sahibinin yeterince zamanının olmamasıdır.  Bu durum da catering şirketleri için fazla sayıda talebin olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda organizasyonlarda profesyonel ekip ile gerekli işlemlerin yürütülmesi herhangi bir olumsuz durumun meydana gelmesini minimuma indirir. Bu da kişilerin her ne amaçla olursa olsun aldıkları catering hizmeti sayesinde sorunsuz bir şekilde davetlerini tamamlayabilmelerini sağlar.  

Catering firmaları, insanların hem özel günlerinde hem de günlük olarak sunulan toplu yemek hizmetlerinde müşterilerinin her daim yanında olur.  Müşterilerine sunduğu yemek hizmeti ile her türlü kolaylığı sağlar. Başta zaman olmak üzere makul fiyatlandırma ile maddi açıdan da pek çok avantaj sağlar. Ancak sektörde yer alan catering firmalarında kalite, sağlık, hijyen, güvenilirlik, deneyim, profesyonellik, müşteriler ile sağlanan iletişim vb. konularda gerekli hassasiyetin gösterildiğinden emin olmadan hizmet almamak gerekir. Aksi halde özel günlerinizde ya da davetlerinizde yaşanabilecek problemlerin çözülmesinde, hizmetin yetersiz kalmasında, insan sağlığının olumsuz etkilenmesinde, isteklerinizin gerçekleşememesinde vb. konularda aksama meydana gelir.

Sonuç olarak catering geçmişten günümüze hızla gelişen, insanların çeşitli amaçlar ile toplu yemek hizmeti aldığı, yemek şirketleri tarafından zamandan ve maddi açıdan sağlanan avantajları ile pek çok kişinin yararlandığı bir hizmettir. 

Teklif Talep Formu