Personel Yemek Hizmetleri

Personel Yemek Hizmetleri

Personel Yemek Hizmetleri

Personel Yemek Hizmetleri

Kurumsal dünyada şirketler, mevcut profesyonel faaliyetlerin dışında kalan konularda, yine profesyonel hizmetleri dışarıdan alarak ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Hem daha kaliteli standartlarda hem de çok daha ekonomik şekilde gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olan bu hizmetlerin başında personel yemek hizmetleri geliyor. Günümüzde personel yemek hizmetlerinde şirketlerin mevcut ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması ile özel nitelikli çözümler sunuluyor. Özellikle de taşıma yemek ve yerinde üretim hizmeti gibi iki ana tipte kurumsal ve profesyonel yemek üretimi veya temini hizmeti bulunuyor. Belirlenen gıda tüzüğüne uygun olacak şekilde yapılan çalışmalar ile en güvenilir ve en kaliteli yemek çözümlerini, çok ekonomik şekilde değerlendirebilmek mümkün oluyor.

Taşıma Yemek Hizmeti Nedir?

Günümüzde işletmeler ve şirketler tarafından yemek üretimi için uygun koşulların fiziki olarak mevcut olmaması ya da üretimlerin kaliteli ve hijyenik olmaması veya yemek üretiminin çok maliyetli olması halinde bu ihtiyacın dışarıdan personel yemek hizmetleri ile karşılanabilmesi mümkündür. Bu hizmet yelpazesinde taşıma yemek hizmeti ile hem kaliteli hem güvenilir hem de güvenilir yemeklerin sunulabilmesine yardımcı oluyor. Bu taşıma yemek hizmetinde, tamamen yasal olarak belirlenmiş olan gıda tüzük ve standartlarına uygun kriterlerdeki ortamlarda hazırlanan yemekler, gün içerisinde belirlenen/anlaşma sağlanan saat dilimlerinde personellere belirlenen noktada teslimatı gerçekleştirilir. Böylelikle kurumsal yapı bünyesinde mevcut olan yemek ihtiyaçlarının en kaliteli şekilde karşılanması sağlanmış olur.

Yerinde Yemek Üretim Hizmeti

Günümüzde profesyonel personel yemek hizmetleri için fonksiyonel çözümler sunulmaktadır. Özellikle de kurumsal yapıların mevcut olan yemek ihtiyaçlarının karşılanmasında, mevcut şartları göz önünde bulundurulmaktadır. Özellikle de profesyonel yemek üretim hizmetlerinde, kurum ve kuruluşların mevcut fizibilite özelliklerine göre şekillenen hizmet çeşitliliği bulunuyor. Yerinde yemek üretim hizmeti de bu hizmet çeşitliliklerinden birisidir. Bu hizmet tipinde yemek üretimi, anlaşma sağlanan şirketin/işletmenin mevcut fiziki mekanında gerçekleştirilmektedir. Yemek üretimi için uygun gıda ve tüzük ve standartlarına uygun üretim alanına sahip olan işletme/şirketlerin yemek üretimleri tamamen profesyonel personellerin görevlendirilmesi ile en uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylelikle hem daha hızlı, hem daha kaliteli hem de daha ekonomik şekilde şirket bünyesindeki yemek ihtiyaçlarının karşılanabilmesi sağlanabiliyor.

Tabldot Yemek 

İşletmelerin personel yemek ihtiyacını günlük düzenli olarak karşılayan ve işletme içerisinde mutfak kuran firmalara tabldot yemek firmaları adı verilir. Bu firmalar dört çeşitten başlıyan menülerini her gün anlaşma sağlamış oldukları hastane, fabrika , okul yada kobilere düzenli olarak servis araçları ve servis personelleri ile getirmektedirler. Yaklaşık 40 yıldır Türkiye’de özelikle istanbulda tabldot yemek ekonomik manada  ciddi bir yere sahiptir. Gıda tedariğini yapan tabldot yemek firmaları aldıkları ürünleri pişirme, yarı pişirme, dinlendirme ve strelizasyon gibi metodlardan geçirip ürünün proseslerine bağlı kalarak doğru işleme metodlarıyla istanbulda tabldot yemek hizmetini oldukça başarılı bir şekilde sunmaktadırlar. Bu firmalara son yıllarda yemek şirketleri ve catering firmaları ‘ da katılmıştır. Hatta içlerinde büyük bir optimizasyon sağlayarak kendilerine tek isim olan yemek firmaları adını verdikleri sektörlerine oldukça güzel bir dayanışma organizasyonu sağlamışlardır. Avrasya Catering ise bu organizasyonun lider firmasıdır. 

Yaklaşık 22 yıldır sektördeki tabldot yemek hizmetleri faliyetlerini sürdüren avrasya oldukça başarılı bir ekibe sahip genç ve dinamik nadir yemek şirketidir. Bu kurumdan hastane yada fabrikanıza hizmet almayı düşündüğünüz an bizlere 0212 489 12 28 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz.