Tabldot Yemek Listesi Nedir?

Tabldot Yemek Listesi Nedir?

Tabldot yemek listesi; yemek firmaları tarafından oluşturulan çoğunlukla da aylık hazırlanan menü listesidir. Yemek firmaları ile anlaşan işletmeler ay içerisinde ne yiyeceklerini ve yemek dağılımlarını görmek ister. Bu nedenle yemek firmaları aylık olarak hazırlayacakları yemeklerin listesini oluşturur. Böylece hangi yemeklerin yapılacağı da netlik kazanmış olur.

Tabldot Yemek Listesi Neden Önemlidir?

Tabldot yemek listesi ile hizmet alacak kişiler ne tür yemek yiyeceklerini önceden görebilir ve yemekler için değişiklik isteyebilir. Yemek firmaları da ay bazında ne pişireceğini önceden planlayarak ürün tedariklerini bu doğrultuda gerçekleştirebilir. Her iki bakımdan da tabldot yemek listesinin oluşturulması oldukça mühimdir.

Yemek listeleri gıda mühendislerinin ve şeflerin bir araya gelerek oluşturduğu bir çalışmadır. Kalori bazlı değerlendirmenin yanı sıra mevsim meyve ve sebzeleri de göz önünde bulundurularak hazırlanır. Bu şekilde hizmet alan kişiler mevsime uygun yiyecekler tüketebilir, ayrıca günlük kalori değerlerini aşmazlar.

Yemek listesi oluşturmanın bir diğeri önemi ise müşterinin yemek hazırlığınım öncesinde onayını almak ve bu yönde süreçlere başlamaktır. Eğer hizmet alacak kişi ay içerisinde istemediği bir yiyecek olursa bunu öncesinde görebilir ve o yemek yerine alternatif bir çalışmanın yapılmasını talep edebilir. Bu sayede her zaman müşteri memnuniyeti sağlanmış olur.

Tabldot Yemek Listesi Oluştururken Bakılması Gereken Unsurlar

Yemek listesi oluşturmak tabldot yemek hizmetinin en önemli aşamalarından biridir. İyi ve özenli hazırlanmayan yemek listesi ile müşterinin memnuniyetini kazanmak oldukça zordur. Bu nedenle yemek şirketleri yemek listesi oluştururken aşağıdaki unsurları dikkate alması gerekir. Bu unsurlar;

  •          Tabldot listesi mutlaka işin ehilleri tarafından oluşturulmalıdır. Gıda mühendisleri ve aşçıların entegreli çalışması mühimdir.
  •          Yemeklerin uyumu önemli olan bir diğer konudur. Günlük hazırlanacak yemeklerin bir bütünlük yaratması gerekir.
  •          Yemeklerde kullanılacak malzemeler mevsim şartlarına uygun olmalı. Mevsimsel sebze ve meyvelere yer verilmeli.
  •          Kalori ayarı ve besleyiciliği göz önünde bulundurulmalı,
  •          Ay içerisinde hazırlanacak yemekler tekrar etmemeli zengin içeriğe sahip olmalıdır.

Tüm bu unsurlar dikkate alınarak hazırlanan menü listesi hem sağlık hem uyum bakımından müşterilerden tam not alır.

Tabldot Yemek Listesi | Avrasya Kurumsal

Avrasya Kurumsal yemek şirketi olarak müşterilerine ay bazlı yemek listesi oluşturur. Bu liste yemek şirketi bünyesinde çalışan gıda mühendisinin öncülüğünde hazırlanır. Yemekler de yemek listesi baz alınarak günlük olarak taze olacak şekilde hazırlanır ve müşteriye servis edilir.

Yemek listesi konusu Avrasya Kurumsal yemek firması için oldukça mühim bir konu olduğundan uzmanlar titiz bir çalışma ile en ince ayrıntısını düşünerek yemekler listeler. Hem damak tadına uyumlu hem de besleyiciliği yüksek zengin menüler planlanır. Böylece Avrasya Kurumsal yemek şirketinden hizmet alanlar menü içeriklerinden son derece memnun kalır. Listede yer alan yemekler de Aşçıların maharetleriyle hazırlanarak sunulur.

<
Teklif Talep Formu