Toplu Yemek Firması Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Toplu Yemek Firması Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Toplu Yemek Firması Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Toplu Yemek Firması Hakkında Tüm Bilinmeyenler

 

Diğer bir adı catering firması olan toplu yemek firması ülkemizde sıklıkla faaliyet gösteren bir alandır. Şimdi sizlerle toplu yemek firmalarının bilinmeyenlerini maddeler halinde inceleyeceğiz;

 

 • Toplu yemek firması catering firması olarak da anılmaktadır. Yemek tedarik eden ya da adından da anlaşılacağı gibi toplu yemek tedarik eden anlamlarını taşımaktadır. Catering kelimesi yabancı kökenli bir kelimedir. Kelime anlamı ise yemek tedarik eden olmakla birlikte ülkemizde bu hali ile de sıkça kullanılmaktadır. 
 • Toplu yemek firması aynı zamanda tabldot yemek firması olarak da söylenmektedir. Yine her bir ifade aynı anlama çıkmakta ve her bir anlam da aynı hizmeti çağrıştırmaktadır. 
 • Her bir toplu yemek firması kendi içinde gıda mühendisi bulundurmak zorundadır. Hiçbir firmada gıda mühendisi eksikliği olmamalıdır. Aksi takdirde sağlıklı ve güvenilir bir firma imajı asla oluşturmamaktadır. Firma bünyesinde bulunan gıda mühendisleri sizler adına firmalarını denetler ve en sağlıklı gıdaları, kaliteli ve lezzetli bir şekilde yemenizi sağlar. Tercih edeceğiniz firmalarda gıda mühendisi bulunmasına dikkat etmelisiniz.
 • Hiçbir firma sağlıksız gıda kullanamaz. Tüm personeller sağlık kontrollerinden geçmiş olmalıdır. Bulaşıcı ya da geçici dahi olsa herhangi bir hastalık durumunda mutfak alanlarında personeller bulunmamalıdır. Geçici bir rahatsızlık durumunda izin kullanılmalıdır ve sonrasında işlerine dönüş yapmalıdır. 
 • En çok merak edilenlerden biri de toplu yemek firması fiyatlandırma sistemidir. Belli bir fiyat belirtmek doğru olmamakla birlikte pek çok kıstasa göre bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Toplu yemek firması fiyatlarını belirleyen durumlar şu şekildedir.
  - Günde kaç öğün yemek yenileceği
  - Yenilen öğünlerde kaç çeşit yemek olacağı
  - Günlük olarak kaç kişiye yemek çıkarılacağı
  - Yemeklerin içeriğinin ne şekilde olacağı
 • Toplu yemek firmaları karşımıza ilk olarak otellerde çıkmıştır. Ancak zaman içerisinde oldukça fazla sevilmiş ve firmalar, şirketler, kurumlar, hastahaneler, şantiyeler, fabrikalar, okullar, kuruluşlar, orta ve büyük işletmelerde tercih edilmeye başlanmıştır. 
 • Toplu yemek firmaları karşımızda ilk olarak 1980 ‘li yıllarda çıkmıştır. O dönemlerde ise kendisine yalnızca otellerde rastlanmaktadır. Ancak şimdi pek çok noktada catering firmaları ile karşılaşmak mümkündür. 
 •