TOPLU YEMEK VE CATERİNG ARASINDAKİ İLİŞKİ

TOPLU YEMEK VE CATERİNG ARASINDAKİ İLİŞKİ

Toplu yemek ve catering arasındaki ilişki günümüzde net olarak bilinmesede sıkça birbiri yerine kullanılan iki farklı terimdir. Çoğu kişinin catering denildiğinde aklına ilk gelen kavram toplu yemek kavramıdır. Ancak toplu yemek kavramını catering olarak düşünmek tam olarak doğruyu yansıtmaz. Çoğu kişi tarafından bu kavramların özdeştirilmesi catering sektörünün ülkemizde yeni yeni ortaya çıktığı dönemlerde toplu yemek hizmeti veren firmaların isim olarak cateringi kullanmasına bağlıdır.

Toplu yemek hizmeti eski dönemlerde daha çok tabldot şirketleri tarafından verilen bir hizmet olarak algılansa da catering teriminin ülkemizde yer alması ile toplu yemek hizmetini catering hizmeti ile bir düşünülmeye başlanılmıştır.

Toplu Yemek Ve Catering Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Toplu yemek ve catering kavramları arasında belirli farklılıklar vardır. Bunların en başında catering hizmetinin daha geniş kapsamda hizmet vermesidir. Yani catering hizmeti veren bir catering şirketi sadece toplu yemek hizmeti değil ekstra pek çok hizmetlerde de bulunur. Bu hizmetler sadece firmalara yemek hizmeti vermek değil ayrıca firmaların misafirleri için ikramlık hazırlamak, lansman ya da açılışlarda özel atıştırmalıklar yapmak vb. şeklinde sıralanır. Firmalara verilen hizmetlerin yanı sıra organizasyon kapsamında çeşitli kişilere hizmetler verilir. Tüm bu hizmetler toplu yemek ve catering arasındaki farklılığı gözler önüne serer.

Toplu Yemek Ve Catering Arasındaki İlişkiyi Bilmek Neden Önemlidir?

Toplu yemek ve catering arasındaki ilişkiyi bilmek seçim yapmak için oldukça önemlidir. Eğer yemek hizmeti almak isteyen kişi konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilse yanlış bir seçim yapar. Bu da kişilerin yemek şirketleri ile anlaşması sonucunda hizmetten memnun kalmamasına neden olur. Bu tür bir olaya mahal vermemek adına kişilerin hizmet almaya karar verdikten sonra bu kavramları iyi bir şekilde özümsemeli ve arzu ettiği hizmetin hangi kavrama daha yakın olduğunu kavrayıp o yönde tercih yapması önemlidir.

Catering firmaları hizmetlerini kaliteli bir şekilde sunmak ve müşteri memnuniyeti sağlamakla yükümlüdür. Bu da ancak müşterinin beklentisini anlayarak ve isteklerine tam olarak cevap vererek mümkündür. Bu nedenle catering firmaları hizmetleri ile ilgili gerekli bilgilendirmeyi müşterilerine yapması ve olası anlaşmazlıkları minumuma indirmesi gerekir. Aksi halde müşterinin tüm süreç sonucunda sunulan hizmetten memnun kalmamasına sebep olur.

Toplu yemek ile catering arasındaki ilişkiyi bilen bir kişi olası karışıklığın önüne geçilmesini sağlayarak catering firması ile anlaştığında tam olarak ne istediğini dile getirebilir. Bu şekilde isteklerinin farkında olan müşterinin kendini anlatabilmesi ve dolaylı olarak da catering ya da tabldot hizmetinin müşteri beklentisini karşılamasını sağlar.

Sonuç olarak toplu yemek ve catering arasındaki ilişkiyi bilmek doğru bir hizmet almak ve gün sonunda memnun kalmak için oldukça önemlidir. Bu nedenle catering şirketleri ve hizmet alacak kişiler tarafından bu kavramları doğru bir şekilde ifade edebilme imkanına sahip olmaları gerekir.

Teklif Talep Formu