Türkiye'de Catering Sektörü

Türkiye'de Catering Sektörü

Türkiye'de Catering Sektörü

CATERİNG SEKTÖRÜ

Hazır yemek, bir miktar pişirilmiş ve fazla havaları alınarak el değmeksizin paketlenmiş bir biçimde sunularak ve tüketilmeden önce ısıtılarak ya da bir miktar pişirilerek tüketilen ürünlerdir. Hazır yemek sektörü olan catering sektörüne geniş bir açıdan baktığımızda; bazı işletmeler için hızlı hizmet, kalite ve ekonomik çıktı, tüketicilerin taleplerine göre yön çizilen, lojistik özelliklerinin de önemli olduğu bir bütün olarak ele alınabilir.  Aynı zamanda catering işletmelerin açısından hizmet verdikleri bölgeler içerisinde stratejik bir üstünlük sağlamakta oldukça önemlidir.

Dünya üzerinde olduğu gibi Türkiye’de de gün geçtikçe sanayileşmenin büyümesi ile doğru orantıda büyüyen bir sektör halini alan catering sektörü, özellikle son 15 yılda okullar, hastaneler ve özel sektörler tarafında hizmet alımlarına önem kazandırmaya başlamıştır. Ülkemizde 4 binden daha fazla catering şirketi ve buna bağlı olarak catering sektörü de +400 binden daha fazla kişilere hizmet vermektedir. Ülkemizin ekonomi açısından baktığımızda ise, 10 milyon dolarlık bir işlem genişliğine sahiptir.

CATERİNG HİZMETİ

Tekstil sektöründen otomotiv sektörüne, kamu kurumlarından eğitim kurumlarına kadar çok geniş bir hizmet yelpazesinde yemek ihtiyaçları karşılanmaya gayret etmektedir. Tabi ki direkt olarak insanlara sunulan hizmet, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi risk taşımaktadır. Catering sektöründe risk daha çok fazladır. Çünkü hata yapma şansı neredeyse hiç yoktur. Yiyecekler haricinde başka bir ürün üretip satışa sunulduğunda, eğer problemli ise rahatlıkla geri alma şansınız varken, catering sektöründe bu olay mümkün değildir. En küçük bir yanlışı, tüketiciyi ölüme kadar bile götürebilmektedir.

Hazır yemek sektörüne biraz da istihdam açısından bakacak olursak, catering sektörü birçok meslek gruplarına istihdam sağlamaktadır. İstihdam sağladıkları meslek grupları, Gıda Mühendisliği, Aşçıbaşı, Aşçı, Beslenme Uzmanı ve Servis Elemanları olarak sıralayabilmemiz mümkün. Bunun yanı sıra ortalama olarak %10 veya 15 civarlarında bir büyüme hızına sahip olan catering sektörü, yapılan araştırmalara göre ülkemizde günde 20 milyon tüketiciye doğrudan veya dolaylı yoldan hizmet vermektedir. Ülkemizin ekonomisi ve istihdamı açısından hizmet sektöründe istihdamda ikinci sırada yer alan catering sektörü oldukça dikkat çekmektedir. Hemen arayın ve kusursuz tabldot yemek hizmetiniz başlasın üstelik mutfak kurulumunuz ve çay saati ikramlarınız ücretsiz olarak avrasyadan.