Yemek Firmaları Hakkında Genel Bilgiler

Yemek Firmaları Hakkında Genel Bilgiler

Yemek Firmaları Hakkında Genel Bilgiler

Yemek Firmaları Hakkında Genel Bilgiler

 
İlk olarak 1980 ‘li yıllarda ülkemiz yemek firmaları ile tanışmıştır. Ancak şu anki işleyişinin aksine o yıllarda catering hizmetini otellerde gördük ve tanıştık. Zaman içerisinde catering hizmeti öyle çok sevilmiştir ki pek çok kurum, kuruluş, firma ve işletme bu hizmetlerden faydalanmak istemiş ve catering hizmeti bugünki yerini hızlı bir şekilde almıştır. Catering firmaları da bu hızlı yükselişle birlikte kendini göstermiş ve birçok yemek firmaları açılmıştır. Bu rekabet genel anlamda iyi olsa da bazı durumlarda kötü sonuçlara da sebebiyet vermiştir. Rekabetin artması ile birlikte fiyat politikası oldukça değişkenliğe uğramış ve zaman zaman da kötü durumlara yol açmıştır. Uygun fiyat anlayışı uyandırmak isteyen yemek firmaları zaman içerisinde kaliteden ve sağlıktan ödün vererek müşterilerini ve yemek yiyen tüm kişileri kötü etkilemiştir. Yiyecekler sağlığımızı büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle gün içinde yediklerimizin tümüne çok dikkat etmeliyiz. Sağlığımızı bozacak, olumsuz yönde etkileyecek tüm durumlardan kaçınmalıyız. Yiyecekler doğrudan midemize ve oradan da vücudumuza nüfuz eder bu nedenle de her durumda bizi her anlamda besleyecek gıdalar yemeliyiz. 
Firmalarınız, işletmeleriniz sizlere ya da kendilerine yemek tedariği için bir catering hizmeti almayı düşünüyor ise dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Uygun fiyat ya da ucuz fiyat politikasının bu gibi önemli bir alanda hiçbir durumda ön planda olmaması gereklidir. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir;
 
  • Her zaman gıdaların sağlıklı olması ve aksi bir durum taşımaması gereklidir. Yiyeceklerin her biri zamanında yetişmiş, mevsiminin meyve ve sebzeleri olmalıdır. Bozulmuş, çürümüş ya da tarihi geçmiş gıdalar olmamalıdır. Birbirini olumsuz etkileyecek gıdalar ile birleştirilerek yiyecekler hazırlanmamalıdır. Ek takviyeler zararlı gıdalar yiyeceklerin daha güzel görünmesi için asla eklenmemelidir. 
  • Gıdaların iç besin kaynaklarının sağlıklı olması kadar hijyenik ortamlarda saklanıyor olması da gereklidir. Hiçbir gıda ne kadar sağlıklı olursa olsun hijyenik olmayan bir ortamda muhafaza ediliyor ise sağlığını koruyamaz. Anında bozulmaya ve çürümeye yüz tutar. Bu nedenle yiyecekler her zaman en hijyenik şekillerde saklanmalı ve aynı zamanda da iyice yıkanarak yemekler yapılmalıdır.