Yemek Şirketleri Neden Kurulmuştur?

Yemek Şirketleri Neden Kurulmuştur?

Yemek Şirketleri Neden Kurulmuştur?

Yemek Şirketleri Neden Kurulmuştur?

 
Yemek şirketleri yani diğer bir adı ile catering şirketleri ilk olarak ülkemizde karşımıza 1980 ‘li yıllarda çıkmıştır. İlk olarak karşılaştığımız yer ise otellerdir. Topluluğun fazla olduğu yerlerde ve insanların yemekli davetlerinde onlarca, yüzlerce ve hatta sayıları binleri bulan kişilere yemek yapmak ve bu yemekleri servis etmek sanıldığının aksine oldukça zorlayıcı bir iştir. Standart mutfak koşullarında mümkün olmayan bu hizmet profesyonellerce yapılmaya başlanmış ve bu başlangıç ilk olarak 1980 ‘li yıllarda otellerde olmuştur. Ancak yemek şirketleri zaman içerisinde o kadar çok sevilmiştir ki bugün bakıldığında pek çok kurum, kuruluş ve işletmede catering şirketlerine rastlamamız mümkündür. Bunun en temel sebeplerinden biri ise yemek şirketlerinin oldukça düşük maliyetlerde yemek tedarik edebilmesi ve aynı zamanda da bu işlemin oldukça pratik olmasıdır. Durum böyle oluncada topluluğun olduğu pek çok alanda, hastahanelerde, fabrikalarda, şantiyelerde, okullarda, kurumlarda, kuruluşlarda, işletmelerde, şirketlerde, büyük ve orta ölçekli pek çok yerde yemek şirketleri kendini gösteremeyen başlamıştır. 
Hatta öyle ki günümüzde yalnızca işletme ve kuruluşlarda değil aynı zamanda pek çok organizasyonda da yemek şirketlerine rastlamak mümkün olabilmektedir. Son yıllarda oldukça popüler olan baby shower gösterileri, doğum günü partileri ve benzeri organizasyonlarda sayıları onları ve yüzleri bulan onca kişiye yemek servis etmek ve hazırlamak standart mutfak koşullarında ve ekipmanlarında mümkün olamamaktadır. Bu nedenle de organizasyon ya da ev sahipleri bu ihtiyaçlarını yemek şirketleri ile gidermektedirler. Üstelik mali açılardan bakıldığında yemek şirketlerinden tedarik edilen yemekler hem çok daha ucuz gelmekte hem de çok daha leziz olmaktadır. 
Doğum günü ve benzeri organizasyonların dışında düğün, nişan, kına ve çeşitli organizasyonlarda da catering şirketleri ile karşılaşmak mümkündür. Artık pek çok organizasyonda verilen yemekleri hazırlamak o telaşe içerisinde zorlayıcı olabilmekte ve bu nedenle de yemekler dışarıdan profesyonel bir firma tarafından tedarik edilmektedir. 
Şirketler düzenli olarak yemek şirketleri ile anlaşmalarının yanı sıra aynı zamanda düzenlemiş oldukları bayii toplantıları, yılbaşı organizasyonları ya da şirket içi oluşan davetler için de yemek şirketleri tercih etmektedirler.