Yemek Şirketlerinde Personellerin Temizliği

Yemek Şirketlerinde Personellerin Temizliği

Yemek Şirketlerinde Personellerin Temizliği

Yemek Şirketlerinde Personellerin Temizliği

Hazır yemek sektöründe yüzlerce insana yemek sunan yemek firmaları, besinlerin hijyenleri ile birlikte, çalıştırdıkları personellerinde temiz olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Yalnızca besin hijyeninin sağlamak, yemek firmaları için de yemek üretimi için de yeterli değildir.  Hijyene ve temizliğine önem vermeyip, dikkat etmeyen personeller tarafından yiyeceklere geçen mikroorganizmalar, eller ve diğer vücuttaki yüzeyleri, burun ve giysilerden bulaşabilir.

Yemek üretimi, dağıtımı ve servis hizmet esnasında yemek firmaları bünyesinde çalışan görevli personellerin daha fazla dikkat etmesi gereken kuralları sizler için madde madde açıklıyoruz.

1) Yemeklerin bulundukları alanda, kesinlikle saçlara dokunulmamalı ve asla taranmamalıdır.

2) Eller, üretim alanlarından dışarı çıkılıp geri gelindiği zamanlarda mutlaka yıkanmalıdır.

3) Personeller, yemeklerin bulunduğu alanlara, dışarıda giymiş olduğu kıyafetler ile değil, yemek firmaları sizler için temin etmiş olduğu temiz üniformalar giyilmelidir.

4) Yemek üretim bölümünde çalışmakta olan personelin, bulaşıcı hastalık taşımayan kimselerden oluşması oldukça önemlidir.

5) Saçların dökülmemesi için kesinlikle bone ve eller ise de eldiven takılmalıdır.

6) Satın almış olduğunuz besin maddeleri uygun yer, sıcaklık ve uygun sürelerde depolanmalıdır.

7) Çeşitli etkinliklerde ve organizasyonlar servis yapılırken, pişmiş yemeklerin sunumu esnasında çıplak elleri ile kesinlikle yemeklere dokunmamalı, maşa ya da eldiven gibi yardımcı aletler kullanılmalıdır.

8) Servis esnasında dağıtılmayı bekleten yemeklerin üzeri her daim kapalı olmalıdır ve servis arabalarında yemekler çok fazla bekletilmeden dağıtımları bir an önce yapılmalıdır.

Hijyen Kontrolleri

Genele bakacak olursak yemek firmaları yemek sektöründe personelin temizliği ve dikkat edilmesi gerekenleri bu şekilde maddeler halinde açıklayabiliriz. Toplu yemek firmaları yönetim kadrosu da, periyodik bir şekilde üretimden dağıtıma kadar tüm aşamalarda hijyen kontrollerini yapmaları gerekmektedir.

Hijyen kontrolleri denildiği zaman, ürünlerde bozulma gibi sonuçlara tüketiciler de ise zehirlenme ve enfeksiyon gibi sonuçlara neden olan her türlü etken ve maddenin yemeklere bulaşma yollarının incelenmesi, ortaya çıkarılması ve alınması gereken önlemlerin planlaması ile ilgili işlemler anlaşılır. Hazır yemek firmaları sağlık ve ekonomi açılarından doğabilecek çeşitli tehlikeleri ortadan kaldırmak amacı ile hijyen kontrollerine firmaların yönetim kadrosu gereken önemi vermelidirler.