Catering Şirketleri

Catering Şirketleri

Catering Şirketleri

 

Kelime olarak “yiyecek tedarik eden” anlamına gelen, günümüzde toplu yemek hizmeti veren şirketlere catering şirketleri denir.

Kalabalık iş yerlerinde veya topluluk olan her alanda zamandan ve performanstan kazanmanın en ekonomik ve pratik çözümüdür. Gelişen teknoloji ve sanayileşen toplumumuzla insanların hem sağlıklı ve düzenli olarak beslenmesini hem de ucuz maliyet ile kaliteli yiyecekler tüketmesini sağlayan catering şirketleri düğün, kına, davet, toplantı, parti gibi her çeşit organizasyonda toplu yemek hizmeti sunmaktadır. En riskli sektörlerin içinde bulunan catering sektörü doğrudan topluma hitap ettiği için en ufak hataları bile kabul edemeyecek kadar zor ve oldukça özen isteyen bir iştir. Hem zamandan hem de paradan tasarruf ettirerek insanlara büyük ölçüde kolaylık sağlayan catering şirketleri insanları da cezp etmiş ve oldukça talep gören bir sektördür. İlk zamanlarda sadece otellere hizmet sunarak başladığı yolculukta gördüğü ilginin üzerine kendini büyütmeye başlamış ve günümüzün vazgeçilmez sektörlerinden biri haline gelmiştir. Sadece beslenme ihtiyacını karşılamanın yanı sıra yemeği adeta bir sanata dönüştürerek müşterilerinin de memnuniyetlerini kazanırlar. Yemek yapma gibi zorlu bir görevin üstüne bir de toplumu besleme eklenince bu sefer işin içinden iyice çıkılmaz oluyor. Gelin görün ki catering şirketleri bunun için üretilmiş ve kendilerini sağlıklı, hijyenik, kaliteli bir hizmet sunmaya adamışlardır. Müşterilerini isteklerine göre çeşitli ikram ve yemek menüleri hazırlayarak zamanında bir servis sunmaktadırlar. Tabi iyi bir catering şirketi ile anlaşma yapmak istiyorsanız öncelikle firma hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Çünkü devlet izinli olan firmaların yanı sıra yasa dışı açılmış birçok catering şirketi vardır. Anlaşma yapmadan önce şirketin kaliteli bir yemek hizmeti verdiğine emin olmalısınız. Özellikle et, süt gibi insan sağlığını etkileyebilecek hayvansal gıdaları seçerken dikkatli olunması gerekir. Mutfağın ve kullanılan ekipmanların titizliğini bilmek ve üretim yapılan yeri görmek sizin de içinizi rahatlatacaktır. Yemeklerin arasındaki lezzet uyumu, kalori, protein, vitamin hesabının dengeli ve hesaplı yapılışı, yemek hazırlanacak malzemenin mevsime uygun oluşu gibi dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. İyi bir hizmetin kalitesini tabi ki yemek lezzetinden ziyade ulaşımı da belirler. Bu nedenle tüm kriterlerinizi eksiksiz olarak yerine getirecek catering şirketi ile anlaşma yapmadan önce geniş çaplı bir araştırma yapmanız size fayda sağlayacaktır. 

Catering Şirketleri

Catering Şirketleri

Catering Şirketleri

Son zamanlarda hızla artan organizasyonlar ile birlikte oldukça ünlü bir sektör haline gelen catering kelime anlamı olarak “yiyecek tedarik eden” demektir. Düğün, nişan, kına, davet, baby shower ve buna benzer büyük organizasyonlar için verilen toplu yemek hizmeti yapan şirketlerin genel adıdır. Genelde müşteri talebi doğrultusunda yapılan bu hizmet iş yeri, okul, hastane gibi alanlarda zorunlu hizmet vermektedir. Anlaşılan firmayla kişi sayısına ve kişilerin damak tadına uygun çeşitli yemekler hazırlamaktadır. Catering şirketleri eskiden sadece oteller için kullanılırken gün geçtikçe akıl almaz bir gelişim göstermiştir.

Çoğu zaman toplu yemek adıyla bilinse de yemekten ziyade tatlı, kuruyemiş, pasta vb yiyeceklerden her çeşit hizmet sağlamaktadır. 

Her alanda uzmanca hizmet sağlayan catering şirketleri her sektörün beslenme alışkanlığına dikkat ederek sunum hazırlamalıdır. Çalışanların iş performansını etkileyecek yiyeceklerden kaçınarak onların istekleri ile günlük alınması gereken kalori hesabından protein miktarına, kullanılan malzemelerin mevsime uygunluğundan yemekler arasındaki uyuma kadar ölçülü bir hizmet sunması gereken ciddi ve hassas ve zor bir iştir. Hazırlanan yiyeceklerin yanı sıra çeşitli firmalardan onay belgelerinin alınmış olmasına da dikkat edilmelidir. Her catering şirketinin hizmetine ve kişi sayısına göre fiyatlar değişiklik gösterse de kaliteli bir beslenmenin maliyeti az çok bellidir. En az yiyeceklerin kalitesi kadar önem taşıyan bir başka şart ise yemeğin sunumu ve ulaşımıdır. Zamanında ulaşmaması durumunda şirket hassasiyetle koruduğu kalitesinden ödün vermiş olur. Aynı şekilde basit bir sunumla bile yemeği bambaşka bir şeye çevirebilir ve müşterinin memnuniyetini kazanarak kendini gösterebilir. Her geçen gün catering şirketleri geçtikçe artmakta ve gelişmektedir. Eğitimin yanı sıra tecrübeye oldukça ihtiyaç duyan bu şirketlerin yemek yapmanın dışında halkla ilişkinin iyi olması ve takım çalışmasındaki uyumu da önemlidir. Stajyer veya asistan olarak işe başlayanların maaşı asgari ücret olarak belirlenmiş olup gelişimine göre bu rakamın 5000’lere kadar çıktığı gözlemlenmiştir.

Ekonomik ve pratik olması açısından oldukça talep gören catering şirketleri uzman kadroları ile birlikte temel ihtiyaç olan beslenmeyi sanata çeviren, organizasyonların olmazsa olmazıdır.