GIDA GÜVENLİĞİ VE CATERİNG FİRMALARI

GIDA GÜVENLİĞİ VE CATERİNG FİRMALARI

GIDA GÜVENLİĞİ VE CATERİNG  FİRMALARI

    Gıda  güvenliği  son zamanlarda çok önemli bir konu ve sorun haline gelmiştir.

Gıda güvenliğinde gıdaların kullanım amaçlarına uygun olarak hazırlanması, bunların tüketiciye uygun olarak ulaşılması ve tüketiciye hiçbir zararının dokunmaması  amaçlanmalıdır.Bu sebeple  “Güvenli Gıda” kavramı dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur. Güvenli gıda; gıdalarda meydana gelebilecek bir bulaşma veya buna bağlı olarak herhangibir bozulmanın önlenmesidir.

       Gıda üretim işletmelerinin hijyenik koşullara uygun bir şekilde üretim yapmaları ve bu üretim koşullarının sürekliliğini sağlamak, Gıda Güvenliğin Kontrol Sistemi’nin kurulması ve bu sistemin desteklenmesi gerekmektir. Özellikle hazır  yemek  firmalarında bu sistemin kurulması  ve sürekliliğinin sağlanması çok önemlidir. Özellikle catering firmalarına bu noktada önemli sorumluluk ve gereklilkler düşmektedir. İnsanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerini  sağlamak temel  hedefleri arasında yer almalıdır. Buda kalite güvence sisteminin eksiksiz ve gereklilklerine uygun bir şekilde      uygulanması ile gerçekleşmektedir. Özellikle catering firmalarının kalite ve gıda güvenliğinin sağlanması için bazı hususların dikkate alarak yemek hizmetlerini gerçekleştirmelidirler. Buda öncelikle  kullanılan ham maddelerin yüksek kalitede olmasından geçmektedir. Hammadde kalitesinin  yanı sıra yemeğin hazırlanması, modern pişirme tekniklerine uygun pişirilmesi ,servisi esnasında gerekli hijyenin sağlanması ve kişilerin tüketimine kadar ulaştırılmasında gerekli  çevresel şartların sağlanması gerekmektedir. Hamaddeden   yemeğin servisine kadar her türlü kritik kontrol noktalarına dikkat edilmelidir. Kritik konrol noktası boyunca gerekli analiz ve kritik noktaların kontrolü sağlanıp denetlenmesi ilgili kişi ve kurumlarca denetimi sağlanmalıdır.

    Gıda güvenliğinde bir önemli diğer nokta ise bunun izlenebilirliğini ve sürekliliğin sağlanmasıdır.  Hazır yemek  firmalarının bu konuda gerekli olan tüm denetimlerden geçmesi çok önemli bir husustur.BU konu üzerine araştırmalar her geçen gün gelişmekte ve araştırılmaktadır.