Toplu Yemek Şirketlerinde Menü Planlaması

Toplu Yemek Şirketlerinde Menü Planlaması

Toplu Yemek Şirketlerinde Menü Planlaması

Toplu Yemek Şirketlerinde Menü Planlaması

Menü Planlama; yemekler hakkında tecrübe gerektiren bir bilgi ve onların temel hazırlama ve tüm servis hizmetlerini yapma sistemlerinin yanı sıra, gıdalar kombinasyonlarının besleyici değerlerinin bilinmesini gerektiren bir bilim dalı ve sanattır. Menü planlamada yemek şirketleri, insanların günlük enerji ve besin öğelerinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Şimdi ise, yemek şirketleri tarafından hazırlanacak, uygun bir menü planlamasının olması gereken özelliklerden bahsedelim.

İlk olarak doğru bir menü planlaması yapan yemek şirketleri, tamamen tüketiciyi tatmin etme odaklı çalışır. Toplu yemek üretiminde, dağıtımlarında ve serviste görevlendirilmiş personellerin çalışma isteğini ve bu çalışanların arasında ölçülü görev dağılımlarını sağlayarak personellerin arasındaki oluşabilecek muhtemel anlaşmazlıkların önlerine geçer. Bunun yanı sıra başarılı bir menü planlaması yapan yemek şirketleri, maliyet sistemini kolaylaştırırken, diğer yandan ise satın alma işlemlerine yardımcı olarak personel, araç gereç ve malzeme ihtiyaçlarını belirler, yönetimi başarılı yürütmüş olur.

Menü Planlamaya Etki Eden Faktörler

Tam anlamıyla başarılı bir yemek listesi yapabilmek için, tabldot yemek şirketleri menü planlamasına etki eden faktörlerin en ufak detaylarına kadar bilmesi gerekmektedir. Tamda bu noktada önemli olan, besin alacak kişilerin yani hedef müşteri kitlesinin tercihlerinin tespit edilmesidir.

Bu kitlenin özellikleri yaş, cinsiyet ve günlük aktivitesine bağlı gıda ihtiyaçları, alışkanlıklar ve grubun çokluğu olarak kategorilendirmek mümkündür.

Yiyecek Üretimlerinin Genel Prensipleri

  • Daima kaliteli yiyecek malzemesi kullanılmalıdır. En pahalı olanın kullanılması anlamına gelmez.
  • Yiyeceklerin temiz olduğundan kesinlikle emin olunmalıdır.
  • Doğru ölçüleri uygun ve lezzetlendiriciler kullanılmalıdır.
  • Gerektiği kadar üretim yapılmalıdır.
  • Soğuk yiyecekler soğukken, sıcak yiyecekler sıcakken servis edilmelidir.
  • Her yemeğin sunumları farklı özellikleri yansıtmalıdır.

 

Menülerin Hazırlanmasını Etkileyen Faktörler

Kullanılan gıdaların gereksinimleri

Kitlenin beslenme alışkanlıkları

Tüketiciye ait olan faktörler

İşletmenin işleyişi

Bütçesi

Gıdalar açısından mevsim

Fiziksel Olanaklar

Kullanılan araçlar

Personeller

Sizlere bu blogumuz da, toplu yemek şirketleri tarafından hazırlanan menülerin olması gereken özellikleri ve menü planlamasına etki eden prensiplerden bahsettik. Avrasya Kurumsal olarak, üretimden dağıtıma ve tüm yemeklerin sunumuna kadar ki her aşamada sizlerin damak zevkini, sağlığınızı ve kaliteli hizmetini aşkla yaparak hizmetinizdeyiz.